اجاره ویلا زیباکنار

images 2020 07 22T174717.452

حق کمیسیون مشاوران املاک چگونه محاسبه می‌شود؟

حق کمیسیون مشاوران املاک چگونه محاسبه می‌شود؟Reviewed by اجاره ویلا on Dec 27Rating: 5.0حق کمیسیون مشاوران املاک چگونه محاسبه می‌شود؟ یکی از دغدغه‌های افراد هنگام معامله‌ی خانه چه خرید و فروش و چه رهن و اجاره، محاسبه حق کمیسیون مشاوران املاک است. به مشاوران املاک مانند تمام مشاغل دیگر دستمزدی تعلق می‌گیرد

حق کمیسیون مشاوران املاک چگونه محاسبه می‌شود؟

یکی از دغدغه‌های افراد هنگام معامله‌ی خانه چه خرید و فروش و چه رهن و اجاره، محاسبه حق کمیسیون مشاوران املاک است. به مشاوران املاک مانند تمام مشاغل دیگر دستمزدی تعلق می‌گیرد که براساس فاکتورهای خاصی حساب می‌شود. مشاوران باید بر اساس تعرفه‌ای که هر سال از سوی اتحادیه مشاورین املاک شهرشان ابلاغ می‌‏شود، از طرفین معامله کارمزد بگیرند.

حق کمیسیون مشاوران املاک چگونه محاسبه می‌شود؟

شفاف نبودن این تعرفه و آگاه نبودن مشتری از نحوه محاسبه کمیسیون گاه باعث ایجاد نارضایتی می‌شود. در اینفوگرافی زیر نحوه محاسبه حق کمیسیون مشاوران املاک نشان داده شده است تا همه به راحتی بتوانند این عدد را محاسبه کنند.

تعرفه کمیسیون املاک را هر سال اتحادیه مشاورین املاک معین می‌کند. در این تعرفه تفاوتی میان املاک تجاری با اداری و مسکونی گذاشته نشده و این تعرفه برای هر سه آن‌ها یکسان است.

بسته به ارزش ملک کمیسیونی که مشاور از خریدار و فروشنده دریافت می‌کند متفاوت است و افرادی که ملک گران‌قیمتی می‌خرند با افرادی که ملک ارزان‌تر خریداری می‌کنند یکسان نیستند.

درمورد اجاره و رهن نیز، برای کمیسیون رهن، ابتدا آن را تبدیل به اجاره می‌کنند و سپس حق کمیسیون را محاسبه می‌کنند. تبدیل رهن به اجاره به این صورت است که هر یک میلیون تومان رهن در ۳۰ ضرب می‌شود. سپس ۲۵ درصد عدد به دست آمده و ۹ درصد مالیات آن به عنوان حق کمیسیون به مشاور املاک پرداخت می‌‏شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *